O biegu
Białołęcki Bieg Wolności to coroczna impreza upamiętniająca wprowadzenie stanu wojennego w Polsce, 13 grudnia 1981 roku. Trasa przebiega wokół Aresztu Śledczego w Białołęce i wynosi 13 km (trzy okrążenia po 4,3 km).
Władze Stanu Wojennego internowały w Białołęce ponad 600 opozycjonistów, m.in. Bronisława Komorowskiego, Jacka Kuronia, Adama Michnika, Henryka Wujca, Karola Modzelewskiego, Janusza Onyszkiewicza, Jana Rulewskiego, Tomasza Jastruna i wielu innych. Impreza ma na celu upamiętnienie tamtych wydarzeń.
Biegacze będą również mogli obejrzeć wystawę „Teraz będzie Polska Rok 1918”, poświęconą 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, przygotowaną przez Urząd Dzielnicy Białołęka we współpracy z Domem Spotkań z Historią oraz wystawę związaną z okresem stanu wojennego, opracowaną przez Stowarzyszenie Wolnego Słowa.
Atmosferę grudnia ’81 przybliżają nam odtwarzane przed startem nagrania: przemówienie Gen. Wojciecha Jaruzelskiego informujące o wprowadzeniu stanu wojennego oraz fragment Dziennika Telewizyjnego z 1989 roku, podczas którego Joanna Szczepkowska ogłosiła na antenie zakończenie komunizmu w Polsce. Wysłuchamy również utworu „Mury” Jacka Kaczmarskiego, a biegowi towarzyszyć będzie muzyka z tamtych czasów. Pojawią się również koksowniki, używane podczas stanu wojennego przez wojsko i milicjantów do ogrzewania się w mrozy na posterunkach ulicznych.
Zapraszamy do udziału w biegu, a mieszkańców zachęcamy do gorącego dopingowania biegaczy na trasie.